Propolis
Propolis czyli kit pszczeli. Propolis jest mieszaniną wydzielin i substancji żywicznych zbieranych przez pszczoły z młodych pędów topoli, brzozy, świerku i kasztanowca. Propolis służy pszczołą do uszczelniana ula. Propolis może również służyć do konserwacji ciał martwych szkodników, które wtargnęły do ula (ryjówki, myszy), a których, ze względu na rozmiary, owady nie są w stanie usunąć na zewnątrz. Jego kolor jest zależny od rodzaju materiału roślinnego, najczęściej ciemnobrązowy, rzadziej jasno brązowy, pomarańczowy, żółty, żółto-zielony lub czerwony. Rzadko występuje również w kolorze zbliżonym do czerni. Z kitu pszczelego można wytwarzać nalewki lub maści.
Właściwości i zastosowanie:
- Stany zapalne dróg oddechowych, kaszel, angina: 15-20 kropli na łyżkę cukru (trzymać w ustach) 50 kropli na 250 ml ciepłej wody (do płukania gardła).
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy: 20-50 kropli na 100 ml ciepłego mleka (2 razy dziennie) 30-40 kropli na 1 szklankę odwaru z siemienia lnianego (pić między posiłkami po ½ szklanki przy wrzodach żołądka).
- Zapalenie wątroby przewlekłe i wirusowe: 50 kropli na ½ szklanki letniej, przegotowanej wody (2 razy dziennie).
- Nadciśnienie tętnicze i profilaktyka w miażdżycy: 30-60 kropli na ½ szklanki mleka lub przegotowanej wody.
- Osłabiona odporność: 20-40 kropli na łyżkę miodu rozpuszczonego w szklance letniej, przegotowanej wody (3 razy dziennie).
- Stany zapalne dróg moczowych i pęcherza moczowego: 50 kropli z łyżką miodu i 1 łyżeczką pyłku na szklankę, wody (pić 2 razy dziennie przez okres 1 miesiąca).
- Zapalenie gruczołu krokowego:50 k. z 1 łyżką miodu i pyłku na ½ szklanki letniej, przegotowanej wody i ½ szkl. soku z marchwi. Pić raz dziennie godzinę przed posiłkiem (1 miesiąc).
- Zranienia, owrzodzenia, grzybice, odleżyny i oparzenia: 3-5 ml na 100 ml wody (do przemywania).
- Paradontoza i ból zębów:przykładać tampon z waty nasączony wyciągiem z propolisu.